انتخابات چیست؟

انتخابات، یکی از مؤلفه‌های اساسی دموکراسی به شمار می‌آید که از طریق آن اعمال حاکمیت مردم ممکن می‌گردد. انتخابات، به این معناست که مردم برای تعیین رئیس جمهور، نمایندگان پارلمان، اعضای شوراهای ولایتی و ولسوالی و سایر پُست‌های انتخاباتی سهم گرفته و تلاش می‌کنند رهبران، زمامداران و مسوولین سیاسی خود را تعیین کنند. اما، آنچه در انتخابات با اهمیت و مهم تلقی می‌شود، مشارکت شهروندان در پای صندوق‌های رأی‌دهی است؛ زیرا، مشارکت در انتخابات، می‌تواند قوام و دوام نظام سیاسی مردم‌سالار را در یک کشور تضمین کند. مشارکت در انتخابات، به عنوان یکی از مهم‌ترین حقوق سیاسی و بشری شهروندان در اکثر کشورهای جهان، شناخته شده است. این حق، در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان نیز، برای شهروندان کشور، در نظر گرفته شده است.

دین مقدس اسلام نیز به حضور مردم و نقش تعیین‌کننده‌ی آنها در امر حکومتداری و نظام‌سازی اهتمام داشته و «انتخابات» در معنای امروزی را، به‌صورت «بیعت» مردم با ولی و حاکم خود هدایت فرموده و مسلمانان را به رعایت حق مردم در انتخاب رهبر دولت و مشارکت در امور عامه، ملزم کرده است. حتا، حدود مشروعیت بیعت در دین اسلام، به گونه‌ی است که اگر فرد حاکم بر مردم ظلمی روا دارد و یا حق مردم را رعایت نکند، از سوی مردم، عزل و به جای او فرد دیگری تعیین می‌شود.

اکنون، همه‌ی شهروندان کشور، اعم از «زن و مرد»، «پیر و جوان»، «ثروتمند و فقیر»، «بی‌سواد و با سواد»، «افراد حکومتی و عادی»، شرایط ثبت‌نام و رأی‌دهی را داشته باشند، مطابق قانون، حق دارند از طریق مشارکت در انتخابات و دادنِ رأی به شخص دلخواه خود، در آینده‌ی سیاسی کشور سهم بگیرند.

اهمیت و مزایای انتخابات

نخستین نتیجه‌ و اهمیت انتخابات، این است که قدرت سیاسی، مطابق به خواست و رضایت اکثریت مردم، رهبری و اعمال شده و در جهت منافع مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌صورت مشخص، می‌توان از مزایا و اهمیت انتخابات به شکل آتی یاد کرد:

  1. تأمین حق انتخاب کردن و انتخاب شدن که یکی از مهم‌ترین حقوق سیاسی مردم است؛
  2. نهادینه شدن فرهنگ مردم‌سالاری؛
  3. تقویت فرهنگ رقابت سالم سیاسی و تحمل‌ پذیری در جامعه؛
  4. انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی و تعیین افراد شایسته در رهبری دولت؛
  5. مشروعیت بخشیدن به حکومت و اعمال قدرت سیاسی؛
  6. سهیم‌شدن مردم در توسعه و پیشرفت کشور؛
  7. تحکیم ثبات و امنیت.

             صفحه معلوماتی 7

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط