اعضای محترم کمیسیون مستقل انتخابات، خبرنگاران و همکاران رسانه‌ای و تمامی ملت شریف افغانستان، السلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته!

قبل از همه، به نمایندگی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، از صبر و حوصله‌مندی مردم شریف افغانستان و جوانب ذیدخل بخاطر تاخیر در اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری 6 میزان 1398، تشکر و قدردانی می‌نمایم. کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می‌نماید تا نتایج ابتدائی انتخابات ریاست جمهوری را به طور شفاف بزودترین فرصت ممکن اعلان نماید.

متأسفانه بنا بر دلایل مختلف ذیل پروسه اعلان نتایج ابتدائی به تعویق افتاد:

  1. اعتراض برخی از ستادهای انتخاباتی بالای روند بسته‌بندی مواد تفتیش و بازشماری آراء و متوقف شدن این روند برای سه روز؛
  2. اعتراض برخی از ستادهای انتخاباتی بالای روند تفتیش و بازشماری آراء در 14 ولایت که منجر به بسته‌ماندن گدام های ولایتی گردید؛ و حتی در تعدادی از ولایات گدام های دفاتر ولایتی کمیسیون را بستند؛
  3. با تأخیر رسیدن اطلاعات از شرکت دارمالوگ به کمیسیون مستقل انتخابات که قرار بود در مدت 2 الی 3 روز به دفتر مرکزی کمیسیون ارسال شود، اما؛ بخاطر دقت و شفافیت، بیشتر از یک هفته طول کشید.

به همین منوال، ممکن است در نزد مردم بخاطر توقف روند تفتیش و بازشماری آراء سوالات ایجاد شده باشد که ما خود را در قبال پرسش‌های مردم پاسخگو می‌دانیم که به این اساس به مردم عزتمند افغانستان و جوانب ذیدخل خاطرنشان می‌سازیم که توقف تفتیش و بازشماری آراءِ ، به دلیل اعتراض‌های برخی از ستادهای انتخاباتی و احزاب سیاسی در باره‌ی این روند متوقف شده بود تا کمیسیون این اعتراضات و سؤتفاهمات را بررسی نموده و با جوانب ذیدخل بحث و تبادل نظر نماید.

اعضای کمیسیون و دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، پیرامون اعترضات و پرسش‌های ستادهای انتخاباتی دو جلسه مهم تخنیکی را با آنان برگزار نموده و به سوالات شان پاسخ های تخنیکی و قانونی ارائه گردید. گزارش مفصلی تخنیکی پیرامون مسأله 137630 معلومات بایومتریکی و رأی دهندگان پروسس شده و 102012 معلومات بایومتریکی که توسط شرکت درملوگ به اساس مشکل تخنیکی خارج از زمان گزارش شده بود، از جانب همکاران تخنیکی پیشکش گردید. همچنان به سایر نگرانی های ستادها که در جلسات مذکور مطرح گردید نیز معلومات لازم ارائه شد. همچنان کمیسیون آماده است که این معلومات را با سایر جوانب ذیدخل ملی و بین المللی شریک سازد.

قابل یاد آوری است که تعداد از ستادهای انتخاباتی آمار پروسس شده رأی دهندگان را با تعداد معلومات بایومتریکی رای دهندگان تجزیه و تحلیل نموده است در حالیکه در سطح رأی دهنده این دو معلومات قابل تجزیه و تحلیل نیست. زیرا معلومات بایومتریکی رأی دهندگان که در کارت حافظه ذخیره می‌شود قابل تجزیه و تحلیل است در حالیکه آمار پروسس شده که در حافظه دستگاه ثبت می‌شود یک عدد تام و غیر قابل تجزیه و تحلیل در سطح رأی دهنده است.

همچنان بیشتر از 110 هزار ناظر کاندیدان محترم ریاست جمهوری و احزاب سیاسی کارت نظارت دریافت نموده اند که حتما از تخطی ها و تخلفات انتخاباتی به مرجع مربوطه شکایت ثبت نموده اند. تنها در حدود162 محل، فورم نتایج امضای ناظرین و مشاهدین را ندارد که مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بدین معناست که در سایر محلات ناظرین حضور داشته اند.

بعد از دو بار گفتگو و بحث با نمایندگان ستادهای انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات روند تفتیش و بازشماری آراء را در ولایات باقی مانده مجدداً سر از فردا یکشنبه 26 عقرب1398، از سر می‌گیرد. کمیسیون مستقل انتخابات از تمامی ستادهای انتخاباتی و نهادهای ناظر و مشاهد، صمیمانه می‌خواهد تا در این روند، مطابق قانون، لوایح، طرزالعمل و اصول رفتار ناظرین و مشاهدین همکاری کرده و به اعلان نتایج شفاف، این کمیسیون را یاری رسانند.

کمیسیون مستقل انتخابات، جهت بهبود روند انتخاباتی و تطبیق قانون، لوایح و طرزالعمل های تصویب شده این نهاد، فیصله¬های مهم ذیل را صادر نموده است:

  1. فیصله نامه شماره 107، مطابق این فیصله نامه؛ دارالانشای کمیسیون، مکلف است فهرست تمام کارکنان انتخاباتی که به نحوی در جریان انتخابات تخطی و تخلف نموده اند الی روز سه شنبه مورخ 28 عقرب سال روان، تهیه و به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی نمایند. این کارمندان نباید در روند تفتیش و بازشماری آراء مشارکت داشته باشند.
  2. فیصله نامه شماره 108، مطابق این فیصله نامه؛ بادرنظرداشت ارایه معلومات، تجزیه و تحلیل دارالانشای کمیسیون بخصوص متخصصین ملی و بین المللی، در مورد تعداد 137630 معلومات ثبت شده بایومتریک که با رای‏دهندگان پروسس شده، تفاوت وجود دارد و بنا به مشکلات تخنیکی که توسط شرکت درملوگ به وجود آمده بود؛ این معلومات دارای کدام مشکل خاص نمی‏‏باشد.
  3. فیصله نامه شماره 109، در باره تجزیه و تحلیل دارالانشاء (متخصصین ملی و بین المللی) از 102012 معلومات بایومتریک که توسط شرکت درملوگ خارج از زمان گزارش شده ولی مسؤلیت موثق بودن آنرا نگرفته است. کمیسیون فیصله نمود که:
    1. بادرنظرداشت معلومات، تجزیه و تحلیل دارالانشاء که ضم این فیصله نامه می باشد؛ در 262 محل رایدهی که 13949 معلومات بایومتریک خارج از وقت رایدهی ثبت شده است و تجزیه و تحلیل، بی نظمی های احتمالی را نشان می‏دهد، تفتیش و بازشماری گردیده و هرگاه تقلب و تخلفات در آن به اثبات برسد، بی اعتبار شناخته شود.
    2. در بقیه (7092) محل رایدهی که مربوط ولایات مختلف کشور می‏باشد، معلومات بایومتریک که خارج از وقت رایدهی گزارش شده است؛ باتوجه به موارد فوق الذکر و شامل بودن آن در فهرست سفید از جانب شرکت درملوک، موجودیت مشکلات تخنیکی در تنظیم ساعت ماشین‎های بایومتریک؛ که در نتیجه اثر زمان دستگاه‎های بایومتریک بر اعتبار یا عدم اعتبار رای منتفی می‎گردد، موجودیت تسلسل منطقی زمانی ثبت معلومات بایومتریک و در نهایت عدم قبولی مسئولیت تنظیم درست زمان از جانب شرکت درملوگ، آرای آن در صورتیکه کدام نقیصه و محدودیت دیگر بر آن وارد نباشد، از لحاظ زمان ثبت معلومات بایومتریک، بدون مشکل می‏باشد.


در پایان، ضمن تشکر و قدردانی از حوصله‌مندی و شکیبایی مردم شریف افغانستان، رهبری کمیسیون مستقل انتخابات یک بار دیگر تأکید می‌نماید؛ آرای در نزد کمیسیون معتبر است که اساس بایومتریکی داشته باشد. همچنان به ملت بزرگ افغانستان و تمام جوانب ذیدخل اطمینان داده می‌شود که نتایج ابتدایی را پس از تکمیل شدن روند تفتیش و بازشماری آراء به زودترین فرصت ممکن اعلان خواهیم کرد.

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط