اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات طی نشست مطبوعاتی با حضور رسانه ها و ناظرین نامزدان ریاست جمهوری زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری شش میزان را مشخص کرد.

خانم حوا علم نورستانی رییس کمیسیون در این نشست، 23 عقرب سال جاری را زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرده افزود: دلایل تأخیر را در جریان استید که میتوان از اعتراض ناظرین بعضی ستاد های انتخاباتی در مورد مرکز ثبت معلومات بایومتریک، مشکلات تخنیکی در انتقال نتایج بایومتریک توسط کمپنی قراردادی (دارملوک) نام گرفت،  و ما نخواستیم شفافیت را قربانی سرعت نمائیم.

از سوی هم آقای مسافر قوقندی منشی و کمیشنر کمیسیون در مورد تأخیر اعلان نتایج ابتدایی معذرت خواهی نموده، دلیل تأخیر را  تأمین شفافیت و محفاظت از آرای واقعی مردم  دانست.

در همین حال مولانا محمد عبدالله کمیشنر کمیسیون در مورد دلایل تاخیر صحبت نموده گفت: نخست باید سقف اشتراک رأی‌دهندگان در 48 ساعت اول را اعلان میکردیم اما تهدیدات امنیتی بالای شبکه های مخابراتی قضیه به تعویق افتید و بلاخره یک آمار اعلان شد. مشکل دیگر انترنت و قصد حمله بالای دستگاه حافظه مرکزی کمپنی دارملوک بود که این قضیه تحت بررسی است که کی و از کجا میخواست چنین کاری را انجام دهد. این باعث شد که سرعت انتقال معلومات آهسته شود و معلومات از طریق کیبل منتقل گردید. دلیل دیگر بسته بودن دروازه عمومی مرکز بررسی نتایج دیجیتلی توسط ناظرین بعضی ستادها. همچنان کم کاری کمپنی درملوک است که بررسی شده و نقیصه دریافت میگردد.

آقای عبدالله همچنان  گفت که بعد از تصفیه آرا از سوی کمپنی درملوک کارمندان کمیسیون در حضور ناظرین و مشاهدین به منظور تفتیش و باز شماری به ولایات رفته آمار را بررسی و آرای سالم را شامل فورمه ها نموده و آن را به مرکز انتقال، درج سیستم و در نهایت نتایج اعلان میگردد.

همچنان آقای عبدالله در قسمت ارقام ارائه شده از سوی کمپنی درملوک گفت: "تا کنون دو نوع رقم به کمیسیون گزارش داده شده که شامل 1 ملیون 9 صد و 29 هزار و 333 و رقم دیگر آن 1 ملیون و 7 صد و 91 هزار و 703 اشتراک کننده میباشد و فرق میان این دو 137 هزار و 630 رای بوده که قابل تدقیق میباشد؛ همچنان آن عده از مسوولین ولایتی کمیسیون که در باره تقلب های مراکز تحت اداره شان گزارش ارائه نکرده اند به مراجع عدلی و قضایی معرفی میشوند."

این نشست با حضور داشت حوا علم نورستانی رییس، سید عصمت الله مل معاون، مسافر قوقندی منشی، مولانا محمد عبدالله، محمد حنیف دانشیار، اورنگ زیب، خانم رحیمه ظریفی و احمد اسحاق حسن کمیشنران این کمیسیون، حبیب الرحمان ننگ رییس و معاونین دارالانشاء در مرکز رسانه های این نهاد برگزار گردید.

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط