اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات از آمادگی‌های برای برگزاری انتخابات‌ شوراهای ولایتی، ولسی جرگه ولایت غزنی، ولسوالی‌ها و شاروالی‌ها، طی کنفرانس مطبوعاتی معلومات داد.

خانم حواعلم نورستانی رئیس این نهاد گفت، که بعد از برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری 1398، برگزاری این انتخابات‌ها مورد غور و بررسی قرار گرفته و بعد از بررسیهای تخنیکی و عملیاتی، آمادگیهای لازم برای برگزاری این انتخابات‌ها در سال 1400 خورشیدی اتخاذ گردید. که بعد از چند بار ارسال طرح این انتخابات‌ها به مقام ریاست جمهوری، اخیرا به تاریخ 3 قوس 1399، طرح و پلان عملیاتی انتخابات ولسی جرگه غزنی، شوراهای ولایتی و تعدادی از شاروالیها را به مقام ریاست جمهوری فرستاد، که در آن برگزاری انتخابات های مذکور به خزان 1400، تنظیم شده است.

ایشان افزود، که تمام آمادگیهای تخنیکی و عملیاتی برای برگزاری این انتخابات‌ها، در خزان 1400، خورشیدی گرفته و سند پروژه حمایت از انتخابات با دفتر معاونیت ملل متحد و یو ان دی پی نیز به امضا رسیده است. همچنان ارزیابی مجدد مراکز رأی دهی، اصلاح فهرست رأی دهندگان، ثبت نام تقویتی رأی دهندگان، از مهمترین موضوعاتی است که قبل از برنامه های عملیاتی انتخابات های ذکر شده توسط کمیسیون اجرا خواهد شد.
خانم نورستانی علاوه کرد، که در کنار آمادگی ها برای برگزاری این انتخابات‌ها نشست‌های دوامدار آگاهی دهی انتخاباتی و اعتماد سازی را در 34 ولایت کشور برگزار و طرح اصلاحی قانون انتخابات نهایی شده که به زودی با وزارت عدلیه، شورای ملی و سایر جوانب ذیدخل شریک خواهد شد.

وی همچنان گفت، که کمیسیون مصمم است، تمام مسائل انتخاباتی را با جوانب ذیدخل در میان گذاشته نظریات و دیدگاه های نهادهای ذیدخل داخلی و حامیان بین المللی را دریافت نموده و با بررسی همه جانبه فرایند انتخابات‌های پیش رو را به پیش ببرد و از حکومت توقع دارد تا با فراهم نمودن بودجه و تأمین امنیت، زمینه برگزاری این انتخابات‌ها را فراهم نماید.

در همین حال، آقای مولانا محمدعبدالله عضو این نهاد، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران مبنی بر نوعیت برگزاری انتخابات ولسی جرگه ولایت غزنی گفت، که تا کنون در شیوۀ و قانون برگزاری این انتخابات‌ها به ویژه انتخابات ولسی جرگه ولایت غزنی که جزء انتخابات گذشته بوده کدام تغییر نیامده است صرف در قسمت حوزه بندی این ولایت بحث‌ها جریان دارد و تا کنون نمایی نشده است.

از سوی هم، آقای حبیب الرحمن ننگ رئیس عمومی دارالانشای کمیسیون، نیز در پاسخ با پرسش‌های خبرنگاران در رابطه به کارمندان بالمقطع و بودجه این انتخابات‌‌ها گفت، که کارمندان بالمقطع بر اساس پروسیجر خاص استخدام و بعد از ارزیابی اجراات شان طبق این پروسیجر در صورت تکمیل نمودن نمره معیاری دوباره جذب و در صورت عدم تکمیل این نمره مرخص می‌شوند. همچنان آقای ننگ در مورد بودجه گفت، که طبق پلان عملیاتی در مسودۀ ابتدایی 19 میلیون دالر برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه ولایت غزنی و 80 میلیون دالر برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی در نظر گرفته شده، که این مسوده نهایی نبوده و قابل تغییر است.

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط