شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

کشور ما در آستانه‌ی مهم‌ترین رویداد سیاسی، اجتماعی و تاریخی قرار گرفته است. انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان امسال (۱۳۹۸) برگزار می شود و مردم سرنوشت سیاسی خود را در سطح ملی برای پنج سال آینده رقم خواهند زد. لذا، مشارکت گسترده‌ی مردم (از هر قشر) در انتخابات پیش‌رو و حضور آنان در پای صندوق‌های رای‌دهی از اهمیت اساسی برخوردار است. در این میان، سهم‌گیری و اشتراک زنان در انتخابات، مهم و حیاتی پنداشته شده و برگزاری انتخابات بدون مشارکت آنان، ناقص خواهد بود.

مشارکت و رای‌دادنِ زنان و مردان در انتخابات در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان برابر شناخته شده و این قانون به مثابه قانون مادر، بر اشتراک گسترده‌ی زنان در انتخابات تأکید کرده است. این اصل، همچنان در دین مبین اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته و اشتراک زنان و مردان در انتخابات، حیثیت اشتراک آنان در بیعت را داشته و در این خصوص، هیچ گونه ممانعتِ شرعی وجود ندارد.

خوشبختانه، در طی یک و نیم‌دهه‌ی گذشته و تمثیل دموکراسی در کشور، زنان در کنار مردان، نقش چشم‌گیری را در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیدا کرده و نقش‌آفرینی گسترده‌ی آنان را در تحولات سیاسی و اجتماعی نمی‌توان نادیده گرفت. حالا، زنان می‌توانند با آگاهی از اوضاع جاری، در باره‌ی حال و آینده‌ی زندگی خود و کشور تصمیم گرفته و به مردم‌سالاری، پاسخ مثبت دهند. آنان، اکنون انتخاب می‌کنند که چه سرنوشتی را برای خود و کشور خود رقم بزنند. آنان می‌خواهند تصمیم‌گیران، مدیران و رهبران آینده‌ی کشور خود بوده و از هر نقطه‌ی این خاک، صدای شان را بلند کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، در تلاش است انتخاباتی در کشور برگزار شود که به رغم رقابتی بودن و مشارکت حداکثری مردم در آن، فارغ از دغدغه‌های مرتبط با جنسیت نیز باشد. به سخن دیگر، کمیسیون در نظر دارد همه‌ی اقشار مردم، اعم از زنان و مردان، بدون در نظر گرفتن مسایل جنسیتی (تبعیض)، به‌صورت گسترده در انتخابات اشتراک کرده و به کاندیدای دلخواه خویش رای‌ دهند. اما به دلیل محرومیت‌های گذشته‌ی زنان و فرهنگ سنتی جامعه‌ی افغانستان، کمیسیون توجه ویژه‌ای به آگاهی و بالا بردن سطح مشارکت زنان در انتخابات پیش‌رو، معطوف کرده است. زیرا، آشکار است که زنان، نیمی از پیکر جامعه‌ی افغانستان را تشکیل داده و حق دارند، مشارکت شان را در پروسه‌های سیاسی و انتخابی، به عنوان «انتخاب شونده» و «انتخاب‌کننده» تثبیت نمایند. همچنین، توسعه‌ی همه جانبه، ایجاب می‌کند تا از توان و قدرت تمامی افراد جامعه استفاده شود که بخش عظیمی از جامعه‌ی ما را قشر زنان تشکیل می‌دهند. امروزه، زنان کشور در تمامی صحنه‌ها و زمینه‌ها، با وقار، متانت، کرامت و پاکی فعالیت کرده و حق دارند دارای فرصت، مصئونیت و حقوق اجتماعی و سیاسی برابر با مردان باشند. معیارهای اسلامی نیز، نه مرد را جنس اول می‌داند و نه زن را جنس دوم؛ بلکه زن و مرد را برابر با یکدیگر دانسته و بر همکاری هر دو پیکر اجتماعی در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاکید کرده است.

بنابراین، از تمامی زنان کشور دعوت می‌شود تا بدون هیچ‌گونه محدودیت قانونی و شرعی، به‌صورت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸، اشتراک کرده و در تعیین رئیس جمهور آینده، سهم بگیرند.

برای معلومات بیشتر، به شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

 

 

برگه‌ی معلوماتی شماره ۳

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط