شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

قانون انتخابات و لایحه مبارزات انتخاباتی، ساعاتی را برای پایان دوره‌ی مبارزات انتخاباتی، پیش‌بینی کرده است. بر مبنای این اسناد، میعاد مبارزات انتخاباتی برای کاندیدان ریاست جمهوری (۶۰) روز بوده و ۴۸ ساعت قبل از آغاز روز انتخابات به پایان می‌رسد. در ماده‌ی ۷۹ تعدیل قانون انتخابات آمده است که «کمیسیون، (۴۸) ساعت قبل از روز انتخابات، جهت برداشتن مواد تبلیغاتی که در صد متری مراکز رای‌دهی به نمایش گذاشته شده باشد، به کاندیدانی که مواد تبلیغاتی مربوط به آنها باشد، دستور می‌دهد.»

همچنان، در فقره‌ی سوم ماده‌ی هفتاد و هشتم قانون انتخابات آمده که «رسانه‌های همگانی مکلف‌اند، (۴۸) ساعت قبل از آغاز روز انتخابات، پخش و نشر فعالیت‌های مربوط به مبارزات انتخاباتی را متوقف سازند.»

به همین ترتیب، در ماده‌ی دهم لایحه مبارزات انتخاباتی، چنین تصریح شده است:

  1. کاندیدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی نمی‌توانند قبل از آغاز و بعد از سپری شدن دوره مبارزات انتخاباتی، پیام‌های مبارزات انتخاباتی شان‌را از طریق پیام کوتاه تیلفونی نشر نمایند.
  2. کاندیدان باید قبل از آغاز و بعد از سپری شدن دوره مبارزات انتخاباتی (دوره سکوت)، از نشر مطالب و ویدیوهای تبلیغاتی، از آدرس خویش و یا از آدرس ستاد انتخاباتی مربوطه، از طریق صفحات اجتماعی (فیسبوک، تویتر، یوتیوب، انستاگرام و...)، خودداری نمایند.
  3. کاندیدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی و طرفداران شان نمی‌توانند در جریان مبارزات انتخاباتی از طریق صفحات اجتماعی مسایلی را که باعث تحریک خشونت و یا برانگیختن احساسات قومی، گروهی، مذهبی، لسانی، سمتی، جنسیتی و معلولیتی می‌گردند، نشر نمایند.
  4. هیچ نامزدی نمی‌تواند قبل از شروع مبارزات انتخاباتی، تحت عناوین مختلف شعار، عکس و یا تبلیغاتی که جنبه‌ی انتخاباتی داشته باشد را در سایت‌های اجتماعی به نشر بسپارند.

محدودیت مبارزات انتخاباتی بعد از نشر فهرست نهایی کاندیدان و قبل از آغاز دوره مبارزات انتخاباتی:

  1. کاندیدان، احزاب سیاسی و طرفداران آن‌ها نمی‌توانند برنامه‌های مبارزات انتخاباتی خویش را بعد از نشر فهرست نهایی کاندیدان و قبل از آغاز دوره مبارزات انتخاباتی راه‌اندازی نمایند.
  2. کاندیدان، احزاب سیاسی و طرفداران آن‌ها نمی‌توانند به بهانه‌های مختلف از قبیل برگزاری سیمینار، کنفرانس، انتقال پیام شرکت‌های تجارتی، پیام‌های تبریکی عید و یا پیروزی ورزشکار، حمایت از یک روند ملی و یا غم‌شریکی با اشخاص، کس، شعار و یا تبلیغات خویش را پخش و نشر نمایند.
  3. راه‌اندازی مبارزات انتخاباتی قبل از و بعد از موعد معین آن، تخلف انتخاباتی بوده و توسط کمیسیون شکایات رسیدگی می‌شود.
  4. هرگاه کاندیدا، حزب و یا ائتلاف احزاب سیاسی به دلیل نقض فقره‌های (۱، ۲ و ۳) این ماده‌ی لایحه مبارزات انتخاباتی، از طرف کمیسیون شکایات جریمه/مجازات شود، مصارف این فعالیت‌ها، مصارف مبارزات انتخاباتی کاندیدا محسوب می‌شود.

تخلف:

  1. در صورت بروز تخلف از احکام قانون انتخابات و تعدیل لایحه‌ی مبارزات انتخاباتی، نقض میعاد مبارزات انتخاباتی و دوره‌ی سکوت، واجدین شرایط رای‌دهی، کاندیدان، احزاب و ائتلاف احزاب سیاسی و نهادهای ذیربط می‌توانند در کمیسیون شکایات، شکایت درج نمایند.
  2. کمیسیون می‌تواند بدون موجودیت شکایات، متخلفین را از حیث ارتباط به کمیسیون شکایات معرفی نماید.

 برای دریافت معلومات بیشتر در خصوص مبارزات انتخاباتی و دوره‌ی سکوت به شماره ۱۹۰ تماس بگیرید و یا به تعدیل لایحه مبارزات انتخاباتی در وب‌سایت کمیسیونwww.iec.org.af) ) مراجعه نمایید.

 

             رای شما، آینده‌ی شما          

صفحه معلوماتی ۹

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط