شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، متعهد است تا انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان سال جاری، به‌گونه‌ی شفاف، آزاد، عادلانه و همه شمول برگزار گردد. کمیسیون، تدابیر جدی‌ را برای جلوگیری از تقلب و جرایم انتخاباتی روی دست گرفته که در بر گیرنده‌ی استفاده از ماشین بایومتریک (ثبت نشان انگشت، عکس چهره، عکس تذکره، عکس استیکر پشت تذکره و رسید)، رنگ نمودن انگشت رای‌دهنده، نشانی نمودن تذکره‌ی آنها توسط مارکر ماورای بنفش (غیر قابل دید)، شمارش آراء بعد از ساعت 3 بعد از ظهر و انتقال دیجیتلی و فوری نتایج از محلات و مراکز رای‌دهی توسط ماشین بایومتریک به مرکز در روز رای‌دهی می‌باشد. همچنان این پروسه، توسط ناظرین داخلی (نهادهای ناظر انتخاباتی، ناظرین نامزدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی)، رسانه‌ها و مشاهدین بین‌المللی که از کمیسیون مستقل انتخابات اعتبارنامه دریافت می‌کنند، نظارت می‌گردد. بنابراین مردم و جوانب ذیدخل باید از برگزاری انتخابات به موقع، شفاف، سرتاسری، عادلانه و به دور از تقلب و تخطی‌های انتخاباتی اطمینان داشته باشند.

شفافیت در روند شمارش آراء

شمارش آراء تحت نظارت ناظرین و مشاهدین انتخاباتی صورت گرفته و حق مداخله‌ی مستقیم و غیر مستقیم به افراد غیر مسوول در این روند داده نمی‌شود. ناظرین و مشاهدین دارای کارت شناسایی معتبر می‌توانند جریان شمارش آراء را در مراکز رای‌دهی که نام و کود آن در کارت شناسایی شان درج شده است، مشاهده و نظارت نمایند. ناظرین، مشاهدین و نمایندگان رسانه‌ها و مهمانان خاص در هنگام حضور در محلات شمارش آراء نباید باعث اخلال و یا تاخیر در پروسه شمارش آراء گردند.

کارکنان مراکز و محلات شمارش آراء مانع حضور ناظرین، مشاهدین و نمایندگان رسانه‌ها در محل شمارش آراء نمی‌شوند. در صورت تراکم بیش از حد مشاهدین، ناظرین، نمایندگان رسانه‌ها و مهمانان خاص در محل شمارش آراء، رئیس محل تدابیر لازم را جهت جلوگیری از تراکم بیش از حد و حضور مساویانه آنها در محل شمارش آراء در نظر می‌گیرد. در صورت عدم حضور ناظرین و مشاهدین در جریان شمارش، مسوول مرکز رای‌دهی به شمارش آراء اقدام نموده، عدم حضور ناظر و مشاهد را در ژورنال ثبت و از مدیر مرکز مربوطه تقاضا می‌کند تا موضوع را تایید نماید. ناظرین، مشاهدین و نمایندگان رسانه‌ها نباید در حین شمارش آراء، در خصوص تعداد آرای کاندیدان ابراز احساسات نموده و سبب اخلال نظم گردند. 

کارکنان محل شمارش آراء مسوولیت دارند که شماره‌های مهر و لاک صندوق‌های رای‌ را به صدای بلند به خوانش گرفته و صندوق اوراق رای‌دهی را در معرض دید کامل ناظرین، مشاهدین، نمایندگان رسانه‌ها و مهمانان خاص باز نمایند.

کارکنان محل شمارش آراء، در مرحله اول، اوراق رای داخل صندوق را در مطابقت به طرزالعمل مربوطه ذیلاً دسته‌بندی می‌نمایند:

  • ورق رای‌دهی دارای تصدیق ثبت بایومتریک(QR code): این اوراق مطابق طرزالعمل مربوطه دسته‌بندی و شمارش می‌گردد.
  • ورق رای‌دهی بدون تصدیق ثبت بایومتریک(QR code): این اوراق فاقد اعتبار شناخته شده و در جمع اوراق باطل محاسبه می‌گردد.

همچنین، در مراحل بعدی، کارکنان موظف، اوراق معتبر و غیر معتبر را مطابق طرزالعمل مربوطه شناسایی و دسته‌بندی می‌نمایند. در ختم شمارش آراء، فورم نتایج تکمیل‌شده مطابق طرزالعمل سکاشتب شده و فورم نتایج دیجیتلی نصب‌شده در ماشین بایومتریک تحت نظر رئیس محل خانه پری گردیده و هر دو فورم (فورم نتایج و فورم دیجیتلی) توسط وی مطابقت داده می‌شود. سپس، رئیس محل یا کارکن دیگری تحت نظر رئیس محل با استفاده از دستگاه ثبت بایومتریک، عکس فورم اصلی نتایج تکمیل‌شده را که از جانب شخص خودش مهر و امضا شده و ناظرین نیز در آن امضا نموده و مطابق طرزالعمل اسکاشتیب‌شده باشد، گرفته و به مرکز ارسال می‌نماید.

هنگام گرفتن عکس فورم نتایج، باید تاریخ و زمان گرفتن عکس در ماشین بایومتریک به‌صورت خودکار ثبت‌گردد و دستگاه بایومتریک به گونه‌ای تنظیم می‌گردد که تاریخ و زمان عکس گرفتن، به‌طور خودکار تنظیم‌شده و از جانب استفاده‌کننده غیر قابل تغییر باشد.

 

برای دریافت معلومات بیشتر به شماره  ۱۹۰  تماس بگیرید.

 

صفحه معلوماتی ۱۲

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط