شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 07 اسد 1400

پیام تبریکی کمیسیون مستقل انتخابات به مناسبت گرامیداشت از روز ملی بیرق

هیأت رهبری و کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات، روز ملی بیرق (هفتم اسد) را گرامی داشته و بیرق کشور را سمبول وحدت ملی افغان‌ها میداند.

تاریخ انتشار 07 اسد 1400

تجلیل از روز ملی بیرق

مراسم گرامی‌داشت از روز ملی بیرق کشور با حضور داکتر حبیب الرحمن ننگ رئیس عمومی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، رؤسا، کارمندان و سربازان قطعۀ محافظت کمیسیون در مقر این نهاد برگزار گردید.

کمیسیون مستقل انتخابات، ۶ میزان ۱۳۹۸ (مطابق با ۲۸ سپتمر ۲۰۱۹) را تاریخ/روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلان نموده است. انتخابات ریاست جمهوری، یکی از انتخابات‌های مهم و سرنوشت‌ساز ملی بوده که به منظور احراز مقام ریاست جمهوری افغانستان، در هر پنج‌سال یک بار برگزار می‌گردد. بر مبنای قانون اساسی و قانون انتخابات، هر شهروند کشور که واجد شرایط باشد، می‌تواند خود را برای احراز این پست مهم، کاندیدا بسازد. کاندیدای این پُست برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری (طی انتخابات) باید بیش از پنجاه درصد کل آرای قانونی را کسب نماید. هرگاه چنین واقع نشود، دو تن از کاندیدای مقام ریاست جمهوری که بیشترین رای را به دست آورده‌اند، در دور دوم انتخابات باهم رقابت کرده و رای‌دهندگان نیز برای انتخابات دور دوم رای‌ می‌دهند.

 تدابیر ضد تقلب برای انتخابات

کمیسیون مستقل انتخابات، متعهد است تا انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان سال جاری، به‌گونه‌ی شفاف، آزاد، عادلانه و همه شمول برگزار گردد. کمیسیون، تدابیر جدی‌ را برای جلوگیری از تقلب و جرایم انتخاباتی روی دست گرفته که در بر گیرنده‌ی استفاده از ماشین بایومتریک (ثبت نشان انگشت، عکس چهره، عکس تذکره و رسید)، رنگ نمودن انگشت رای‌دهنده، نشانی نمودن تذکره‌ی آنها توسط مارکر ماورای بنفش (غیر قابل دید)، شمارش آراء بعد از ساعت 3 بعد از ظهر و انتقال دیجیتلی و فوری نتایج از محلات و مراکز رای‌دهی توسط ماشین بایومتریک به مرکز در روز رای‌دهی می‌باشد. همچنان این پروسه، توسط ناظرین داخلی (نهادهای ناظر انتخاباتی، ناظرین نامزدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی)، رسانه‌ها و مشاهدین بین‌المللی که از کمیسیون مستقل انتخابات اعتبارنامه دریافت می‌کنند، نظارت می‌گردد. بنابراین مردم و جوانب ذیدخل باید از برگزاری انتخابات به موقع، شفاف، سرتاسری، عادلانه و به دور از تقلب و تخطی‌های انتخاباتی اطمینان داشته باشند.

مشارکت گسترده‌ی مردم در انتخابات

بر اساس قانون اساسی و قانون انتخابات، همه‌ی اشخاص واجد شرایط دارای حق رای مساوی بوده و رای هر فرد، دارای ارزش مساوی با رای فرد دیگر می‌باشد. بنابراین، فرصت برابر برای همه‌ی رای‌دهندگان، بدون تفکیک جنسیتی، قومی، مذهبی، دینی، زبانی و سمتی فراهم شده تا در انتخابات ریاست جمهوری به‌صورت گسترده اشتراک کرده و به کاندیدای دلخواه خود رای دهند.

رای‌دهنده باید دارای شرایط ذیل باشد:

  • تابعیت افغانستان را داشته باشد.
  • سن هجده سالگی را در روز انتخابات تکمیل نموده باشد.
  • به حکم قانون یا محکمه از حقوق مدنی محروم نگردیده باشد.
  • نام وی در فهرست رای‌دهندگان ثبت شده باشد.

روند رای‌دهی در روز انتخابات، از ساعت ۷ صبح آغاز و تا ۳ عصر ادامه دارد. رای‌دهندگان می‌توانند به تاریخ معینه در مراکز رای‌دهی حضور یافته و  به کاندیدای مورد نظر خود رای دهند.

 

برای دریافت معلومات بیشتر به شماره ۱۹۰ به تماس شوید. 

 صفحه معلوماتی ۱

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط