شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

کوچی‌ها، یک بخشی از جامعه‌ی افغانستان را تشکیل داده که در فصول مختلف محل بود و باش آنان در حال تغییر است. کمیسیون مستقل انتخابات آمادگی‌های لازم را برای اشتراک کوچی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸، فراهم کرده است.

کوچی‌های واجد شرایط رای‌دهی که قبلاً ثبت‌نام نموده باشند، می‌توانند بر اساس فهرست رای‌دهندگان کوچی‌ در مراکز و محل‌های رای‌دهی که از طرف کمیسیون ایجاد گردیده است، رای‌دهند.

مراحل رای‌دهی

  • تنظیم قطار رای‌دهندگان: کنترول‌کننده قطار، لحظه به لحظه قطار محل رای‌دهی را بررسی نموده و رای‌دهندگان تازه پیوسته را بیرون از محل رای‌دهی در قطار تنظیم می‌نماید. در صورتیکه کدام فرد معلول، مسن و یا زن حامله در قطار وجود داشته باشد، کنترول‌کننده‌ی قطار از دیگران به‌صورت مؤدبانه می‌خواهند تا بگذارند وی در جلوِ قطار ایستاده شود. همچنین، کنترول‌کننده‌ی قطار اطمینان حاصل می‌کند که رای‌دهندگان تذکره‌ی تابعیت دارای تصدیق ثبت‌نام را با خود دارند.
  • تثبیت هویت رای‌دهنده: مامور تثبیت هویت، انگشتان هر دو دست رای‌دهنده را دیده و اطمینان حاصل می‌کند که انگشتان وی قبلاً با رنگ پاک‌نشدنی، رنگ نشده باشد. به همین ترتیب، وی ضمن مطابقت دادن تصویر تذکره با چهره‌ی رای‌دهنده، عقب تذکره را مشاهده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تصدیق ثبت‌نام (استیکر) در تذکره درج گردیده است. او، همچنان عقب تذکره رای‌دهنده را با چراغ مخصوص می‌بیند و اطمینان حاصل می‌کند که علامت (X) درج شده و یا خیر. در اخیر، شماره تصدیق ثبت‌نام رای‌دهنده را با صدای بلند برای مامور بایومتریک می‌خواند.
  • بایومتریک رای‌دهنده: مامور بایومتریک شماره تصدیق ثبت‌نام را در دستگاه بایومتریک می‌بیند و اگر نام رای‌دهنده در فهرست رای‌دهندگان محل مربوطه وجود نداشته باشد، رای‌دهنده را به محل مربوطه راهنمایی می‌نماید. در صورتیکه مامور بایومتریک تایید نماید که معلومات رای‌دهنده (نام، نام پدر، نام پدر کلان و شماره مسلسل) مربوط همین محل رای‌دهی می‌باشد، شماره مسلسل رای‌دهنده را در فهرست چاپی رای‌دهندگان جهت معلومات بررسی نموده و علامت (√) را در مقابل نام رای‌دهنده در «فهرست چاپی رای‌دهندگان» می‌گذارد. سپس مامور بایومتریک، عکس رای‌دهنده، عکس تذکره‌ی رای‌دهنده، عکس تصدیق ثبت‌نام و نشان شصت هر دو دست رای‌دهنده را می‌گیرد. بعد از تکمیل روند تشخیص رای‌دهنده و ثبت بایومتریک وی، تصدیق ثبت بایومتریک (QR code) چاپ شده و رای‌دهنده به مامور توزیع ورق رای‌ معرفی می‌شود.
  • توزیع ورق رای: توزیع‌کننده‌ی ورق، انگشت شهادت را دست چپ رای‌دهنده را پس از پاک نمودن توسط دستمال، با رنگ مخصوص رنگ نموده و از رای‌دهنده می‌خواهد تا انگشت شهادت خود را تا خشک‌شدن رنگ پاک ننماید. سپس یک ورق رای انتخابات ریاست جمهوری را مهر و به رای‌دهنده تسلیم نموده و طریقه‌ی نشانی کردن و قات کردن ورق رای را به رای‌دهنده نشان می‌دهد. بعداً ورق رای قات‌شده را دوباره هموار نموده و تصدیق بایومتریک را از پرنتر جدا می‌کند. تصدیق ثبت بایومتریک (QR code) را در قسمت فوقانی مهر عقب ورق رای‌دهی نصب می‌نماید و به رای‌دهنده می‌گوید که صرف با قلمی که در داخل غرفه رای‌دهی است، کاندیدای مورد نظر خود را نشانی نماید.
  • استعمال ورق رای: رای‌دهنده، پس از دریافت ورق رای، عقب غرفه رای‌دهی خالی می‌رود و با قلم مخصوص که در غرفه رای موجود است، خانه‌ی خالی مقابل کاندیدای مورد نظر خود را نشانی می‌نماید. سپس، ورق رای را طوری قات می‌کند که مهر و تصدیق ثبت بایومتریک (QR code) عقب ورق رای قابل دید بوده و بعد از آن، غرفه رای‌دهی را ترک و در جایی که صندوق رای گذاشته شده، می‌رود.
  • انداختن ورق رای در صندوق رای‌دهی: کنترول‌کننده‌ی صندوق، بعد از حصول اطمینان از محرمیت رای، رای‌دهنده را راهنمایی می‌کند تا ورق رای قات‌شده را در صندوق بیندازد. همچنان، وی اطمینان می‌یابد که رای‌دهنده، تذکره‌ی خویش را در دست داشته و هیچ چیز دیگری به غیر از ورق رای را در صندوق نمی‌اندازد. رای‌دهنده، پس از انداختن ورق رای در صندوق رای‌دهی و دریافت تذکر کنترول‌کننده‌ی صندوق، محل رای‌دهی را ترک می‌نماید.

برای دریافت معلومات بیشتر به شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

     رای شما، آینده‌ی شما

صفحه معلوماتی ۶

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط