شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، پروسه‌ی ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری را در تمامی ولسوالی‌ها و نواحی‌ شهرهای ۳۳ ولایت کشور (بدون ولایت غزنی که در آن ولایت ثبت نام سراسری می‌باشد) آغاز می‌نماید. اشخاص واجد شرایط می‌توانند از تاریخ ۱۸ جوزا تا ۸ سرطان سال جاری، در نزدیک‌ترین مرکز ثبت نام مراجعه کرده و نام‌های خویش را ثبت نمایند. ثبت‌نام تقویتی برای کسانی است که:

  1. سن قانونی «18 سالگی» را در روز انتخابات تکمیل نماید؛
  2. جدیداً به کشور برگشت نموده باشد؛
  3. قبلاً نام شان را ثبت نکرده باشد؛
  4. قبلاً نامش در فهرست رای‌دهندگان به شکل نادرست ثبت شده، یا تذکره‌ی شان مفقود گردیده و یا طوری تخریب شده که مشخصات اساسی شخص در آن قابل خوانش نباشد؛
  5. قبلاً ثبت نام کرده اما اکنون به حوزه‌ی انتخاباتی دیگری نقل مکان کرده باشد؛ و
  6. به حکم قانون و یا محکمه، از حقوق مدنی محروم نشده باشد.

درخواست‌دهنده در کجا ثبت‌نام کرده می‌تواند؟

کمیسیون مستقل انتخابات، در همکاری و هماهنگی با اداره مستقل ارگان‌های محلی، معارف، نهادهای امنیتی و سایر نهادهای دخیل، زمینه را مساعد کرده تا تمام شهروندان واجد شرایط، برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری، در هر نقطه‌ی کشور و در مراکز ثبت‌نام رای‌دهندگان، ثبت‌نام نمایند. هر مرکز ثبت‌نام، دارای دو محل «زنانه» و «مردانه» می‌باشد. البته، در محلات ثبت نام رای‌دهندگان زنانه، کارمندان زن توظیف است و زنان واجد شرایط می‌توانند آنجا مراجعه نموده و نام‌های شان را جهت اشتراک در انتخابات آینده ثبت کنند. کوچی‌ها و اهل هنود نیز می‌توانند به مراکز ثبت نام تقویتی رای‌دهندگان مراجعه و ثبت نام نمایند.

درخواست‌دهندگان، می‌توانند همه روزه، به شمول روز «جمعه»، از ساعت «7 صبح» الی «4 عصر» در مرکزهای ثبت‌نام رأی‌دهندگان مراجعه کرده و نام‌های شان‌را ثبت کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، جهت شناسایی افراد واجد شرایط رأی‌دهی از تذکره‌ی تابعیت، به مثابۀ یگانه سند معتبر ملی استفاده می‌کند که همه انواع آن دارای اعتبار است. فرد واجد شرایط رای‌دهی شخصاً به مرکز ثبت نام رفته و نام خود را در فهرست رای‌دهندگان درج کند. بیاد داشته باشید که در هنگام مراجعه برای ثبت نام، داشتن اصل تذکره‌‌ی تابعیت جهت تشخیص هویت شما ضروری است.

لیست رای‌دهندگان به تاریخ ۱۸ جوزا تا ۸ سرطان ۱۳۹۸ در تمامی مراکز رای دهی مربوط پخش و نشر می‌شود تا رای‌دهندگان نام‌های شان را در لیست ببینند. در صورتی‌که نام رای‌دهندگان در لیست درست درج نبود و یا اشتباه درج شده باشد، رای‌دهندگان، می‌توانند با ارایه تذکره‌ی اصلی خود که تصدیق ثبت نام داشته باشد، نام شان را در آن درج و یا تصحیح کنند. در صورت تغییر مکان رای‌دهنده از یک حوزه‌ی انتخاباتی به حوزه‌ی دیگر، فورم را خانه‌پُری و موقعیت خود را تثبیت کند.

یادداشت: برای معلومات بیشتر، به شماره‌ی 190 تماس بگیرید.

صفحه معلوماتی 4

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط