شمارش معکوس روز انتخابات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تا شنبه، ۶ میزان ۱۳۹۸ - روز انتخابات ریاست جمهوری

اخبار تازه

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

بررسی مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون!

مسوده پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ کمیسیون مستقل انتخابات، توسط معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این نهاد، به رئیس و اعضای کمیسیون، پشکش گردیده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار 12 اسد 1400

جریان پروسۀ شارت لیست بست‌های سوم و چهارم کمیسیون!

پروسۀ شارت لیست 49 بست سوم و چهارم خدمات مُلکی کمیسیون مستقل انتخابات، با حضورداشت کمیتۀ استخدام که مشتمل بر نمایندگان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات مُلکی، منابع بشری، جندر و ریاست‌های مربوطۀ کمیسیون مستقل انتخابات است، همه روزه (شنبه – پنج‌شنبه) در مقر این نهاد جریان دارد.

تاریخ انتشار 11 اسد 1400

تشریح پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی!

پالیسی افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات مُلکی، طی یک پریزنتیشن به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در مقر این نهاد تشریح شد.

کمیسیون مستقل انتخابات روند تفتیش و بازشماری آرای دارای مشکل را در ولایات آغاز کرده است. براساس طرزالعمل تفتیش و بازشماری آراء، دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات موظف‌اند روند تفتیش و بازشماری آرای دارای مشکل را تحت نظر هیئت تخنیکی اعزامی کمیسیون، ناظرین دارای اعتبارنامه، مشاهدین ملی و بین‌المللی، مهمانان خاص (ملل متحد)، نمایندگان کمیسیون شکایات و رسانه‌ها به اسرع وقت و دقیق به پیش ببرند.

تفتیش

تفتیش روندی است که در آن کمیسیون بررسی‌های خویش را بر اساس معیارهای از قبل تعیین‌شده در مورد خریطه‌های محافظتی، فورم‌های نتایج، فهرست رای‌دهندگان، ژورنال و سایر اسناد مرتبط و صندوق‌های رای قرنطین‌شده دارای مشکل و یا مشکوک و محتویات آن انجام داده و در مورد شامل و یا خارج ساختن تمام یا برخی از آرای مربوط به یک محل یا مرکز رای‌دهی از روند شمارش تصمیم اتخاذ می‌نماید.

بازشماری

بازشماری به معنای شمارش مجدد آرای استعمال‌شده جهت حصول اطمینان است که بعد از شمارش اولی صورت می‌گیرد. در این مرحله، تمامی یا بخشی از صندوق‌های که در مورد شمارش آن اعتراض وجود داشته باشد، مطابق حکم کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی بازشماری می‌گردد. ابطال آرای یکی کاندیدان انتخاباتی (مطابق حالات مندرج در صفحه سوم و چهارم طرزالعمل تفتیش و بازشماری آراء)، ابطال آرای یک محل بر اساس معیارهای از قبل تعیین‌شده یا مشاهده تفاوت میان فورم نتایج محل و مرکز ملی جمع‌بندی نتایج (در روشنی حالات مندرج در صفحه چهارم طرزالعمل تفتیش و بازشماری آراء) و سایر مشکلات پیش آمده در روند رای‌دهی و بایومتریک از جمله دلایل عمده‌ی تفتیش و بازشماری آراء به حساب می‌آیند.


ارسال تصاویر فورم‌های نتایج بازشماری و نتایج دیجیتلی به دفتر مرکزی کمیسیون

روسای دفاتر امور انتخاباتی در ولایات موظف‌اند پس از تکمیل مراحل تفتیش و بازشماری آراء، تصاویر فورم‌های اصلی بازشماری را قبل از گذاشتن در صندوق، در حضور ناظرین، مشاهدین و نماینده کمیسیون شکایات انتخابات اخذ کرده و آن را از طریق ایمیل رسمی (معرفی شده) به ایمیل آدرس مشخص‌شده به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات ارسال نمایند.

گزارش تفتیش و بازشماری آراء

ریاست تکنالوژی معلوماتی گزارش تفتیش را با استفاده از دیتابیس توحید نموده و به دارالانشای کمیسیون ارایه می‌نماید. سپس ریاست دارالانشاء این گزارش را در مجلس کمیسیون شریک ساخته و کمیسیون فیصله‌ی خود را در روشنی اصول و طرزالعمل‌های مربوط صادر می‌نماید.
به همین ترتیب، فیصلۀ کمیسیون در مورد تفتیش تطبیق شده و گزارش تفتیش و بازشماری اعلان و نتایج آن نهایی می‌گردد. بنابراین، نتایج تفتیش و بازشماری بعد از تأیید کمیسیون با اعتبار بوده و جایگزین فورم‌ نتایج قبلی می‌گردد.

برگه معلوماتی شماره 11

کشور ما در آستانه‌ی مهم‌ترین رویداد سیاسی، اجتماعی و تاریخی قرار گرفته است. انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان امسال (۱۳۹۸) برگزار می شود و مردم سرنوشت سیاسی خود را در سطح ملی برای پنج سال آینده رقم خواهند زد. لذا، مشارکت گسترده‌ی مردم (از هر قشر) در انتخابات پیش‌رو و حضور آنان در پای صندوق‌های رای‌دهی از اهمیت اساسی برخوردار است. در این میان، سهم‌گیری و اشتراک زنان در انتخابات، مهم و حیاتی پنداشته شده و برگزاری انتخابات بدون مشارکت آنان، ناقص خواهد بود.

مشارکت و رای‌دادنِ زنان و مردان در انتخابات در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان برابر شناخته شده و این قانون به مثابه قانون مادر، بر اشتراک گسترده‌ی زنان در انتخابات تأکید کرده است. این اصل، همچنان در دین مبین اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته و اشتراک زنان و مردان در انتخابات، حیثیت اشتراک آنان در بیعت را داشته و در این خصوص، هیچ گونه ممانعتِ شرعی وجود ندارد.

خوشبختانه، در طی یک و نیم‌دهه‌ی گذشته و تمثیل دموکراسی در کشور، زنان در کنار مردان، نقش چشم‌گیری را در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیدا کرده و نقش‌آفرینی گسترده‌ی آنان را در تحولات سیاسی و اجتماعی نمی‌توان نادیده گرفت. حالا، زنان می‌توانند با آگاهی از اوضاع جاری، در باره‌ی حال و آینده‌ی زندگی خود و کشور تصمیم گرفته و به مردم‌سالاری، پاسخ مثبت دهند. آنان، اکنون انتخاب می‌کنند که چه سرنوشتی را برای خود و کشور خود رقم بزنند. آنان می‌خواهند تصمیم‌گیران، مدیران و رهبران آینده‌ی کشور خود بوده و از هر نقطه‌ی این خاک، صدای شان را بلند کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، در تلاش است انتخاباتی در کشور برگزار شود که به رغم رقابتی بودن و مشارکت حداکثری مردم در آن، فارغ از دغدغه‌های مرتبط با جنسیت نیز باشد. به سخن دیگر، کمیسیون در نظر دارد همه‌ی اقشار مردم، اعم از زنان و مردان، بدون در نظر گرفتن مسایل جنسیتی (تبعیض)، به‌صورت گسترده در انتخابات اشتراک کرده و به کاندیدای دلخواه خویش رای‌ دهند. اما به دلیل محرومیت‌های گذشته‌ی زنان و فرهنگ سنتی جامعه‌ی افغانستان، کمیسیون توجه ویژه‌ای به آگاهی و بالا بردن سطح مشارکت زنان در انتخابات پیش‌رو، معطوف کرده است. زیرا، آشکار است که زنان، نیمی از پیکر جامعه‌ی افغانستان را تشکیل داده و حق دارند، مشارکت شان را در پروسه‌های سیاسی و انتخابی، به عنوان «انتخاب شونده» و «انتخاب‌کننده» تثبیت نمایند. همچنین، توسعه‌ی همه جانبه، ایجاب می‌کند تا از توان و قدرت تمامی افراد جامعه استفاده شود که بخش عظیمی از جامعه‌ی ما را قشر زنان تشکیل می‌دهند. امروزه، زنان کشور در تمامی صحنه‌ها و زمینه‌ها، با وقار، متانت، کرامت و پاکی فعالیت کرده و حق دارند دارای فرصت، مصئونیت و حقوق اجتماعی و سیاسی برابر با مردان باشند. معیارهای اسلامی نیز، نه مرد را جنس اول می‌داند و نه زن را جنس دوم؛ بلکه زن و مرد را برابر با یکدیگر دانسته و بر همکاری هر دو پیکر اجتماعی در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاکید کرده است.

بنابراین، از تمامی زنان کشور دعوت می‌شود تا بدون هیچ‌گونه محدودیت قانونی و شرعی، به‌صورت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸، اشتراک کرده و در تعیین رئیس جمهور آینده، سهم بگیرند.

برای معلومات بیشتر، به شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

 

 

برگه‌ی معلوماتی شماره ۳

قانون انتخابات و لایحه مبارزات انتخاباتی، ساعاتی را برای پایان دوره‌ی مبارزات انتخاباتی، پیش‌بینی کرده است. بر مبنای این اسناد، میعاد مبارزات انتخاباتی برای کاندیدان ریاست جمهوری (۶۰) روز بوده و ۴۸ ساعت قبل از آغاز روز انتخابات به پایان می‌رسد. در ماده‌ی ۷۹ تعدیل قانون انتخابات آمده است که «کمیسیون، (۴۸) ساعت قبل از روز انتخابات، جهت برداشتن مواد تبلیغاتی که در صد متری مراکز رای‌دهی به نمایش گذاشته شده باشد، به کاندیدانی که مواد تبلیغاتی مربوط به آنها باشد، دستور می‌دهد.»

همچنان، در فقره‌ی سوم ماده‌ی هفتاد و هشتم قانون انتخابات آمده که «رسانه‌های همگانی مکلف‌اند، (۴۸) ساعت قبل از آغاز روز انتخابات، پخش و نشر فعالیت‌های مربوط به مبارزات انتخاباتی را متوقف سازند.»

به همین ترتیب، در ماده‌ی دهم لایحه مبارزات انتخاباتی، چنین تصریح شده است:

 1. کاندیدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی نمی‌توانند قبل از آغاز و بعد از سپری شدن دوره مبارزات انتخاباتی، پیام‌های مبارزات انتخاباتی شان‌را از طریق پیام کوتاه تیلفونی نشر نمایند.
 2. کاندیدان باید قبل از آغاز و بعد از سپری شدن دوره مبارزات انتخاباتی (دوره سکوت)، از نشر مطالب و ویدیوهای تبلیغاتی، از آدرس خویش و یا از آدرس ستاد انتخاباتی مربوطه، از طریق صفحات اجتماعی (فیسبوک، تویتر، یوتیوب، انستاگرام و...)، خودداری نمایند.
 3. کاندیدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی و طرفداران شان نمی‌توانند در جریان مبارزات انتخاباتی از طریق صفحات اجتماعی مسایلی را که باعث تحریک خشونت و یا برانگیختن احساسات قومی، گروهی، مذهبی، لسانی، سمتی، جنسیتی و معلولیتی می‌گردند، نشر نمایند.
 4. هیچ نامزدی نمی‌تواند قبل از شروع مبارزات انتخاباتی، تحت عناوین مختلف شعار، عکس و یا تبلیغاتی که جنبه‌ی انتخاباتی داشته باشد را در سایت‌های اجتماعی به نشر بسپارند.

محدودیت مبارزات انتخاباتی بعد از نشر فهرست نهایی کاندیدان و قبل از آغاز دوره مبارزات انتخاباتی:

 1. کاندیدان، احزاب سیاسی و طرفداران آن‌ها نمی‌توانند برنامه‌های مبارزات انتخاباتی خویش را بعد از نشر فهرست نهایی کاندیدان و قبل از آغاز دوره مبارزات انتخاباتی راه‌اندازی نمایند.
 2. کاندیدان، احزاب سیاسی و طرفداران آن‌ها نمی‌توانند به بهانه‌های مختلف از قبیل برگزاری سیمینار، کنفرانس، انتقال پیام شرکت‌های تجارتی، پیام‌های تبریکی عید و یا پیروزی ورزشکار، حمایت از یک روند ملی و یا غم‌شریکی با اشخاص، کس، شعار و یا تبلیغات خویش را پخش و نشر نمایند.
 3. راه‌اندازی مبارزات انتخاباتی قبل از و بعد از موعد معین آن، تخلف انتخاباتی بوده و توسط کمیسیون شکایات رسیدگی می‌شود.
 4. هرگاه کاندیدا، حزب و یا ائتلاف احزاب سیاسی به دلیل نقض فقره‌های (۱، ۲ و ۳) این ماده‌ی لایحه مبارزات انتخاباتی، از طرف کمیسیون شکایات جریمه/مجازات شود، مصارف این فعالیت‌ها، مصارف مبارزات انتخاباتی کاندیدا محسوب می‌شود.

تخلف:

 1. در صورت بروز تخلف از احکام قانون انتخابات و تعدیل لایحه‌ی مبارزات انتخاباتی، نقض میعاد مبارزات انتخاباتی و دوره‌ی سکوت، واجدین شرایط رای‌دهی، کاندیدان، احزاب و ائتلاف احزاب سیاسی و نهادهای ذیربط می‌توانند در کمیسیون شکایات، شکایت درج نمایند.
 2. کمیسیون می‌تواند بدون موجودیت شکایات، متخلفین را از حیث ارتباط به کمیسیون شکایات معرفی نماید.

 برای دریافت معلومات بیشتر در خصوص مبارزات انتخاباتی و دوره‌ی سکوت به شماره ۱۹۰ تماس بگیرید و یا به تعدیل لایحه مبارزات انتخاباتی در وب‌سایت کمیسیونwww.iec.org.af) ) مراجعه نمایید.

 

             رای شما، آینده‌ی شما          

صفحه معلوماتی ۹

بر اساس معیارهای بین‌المللی، حضور ناظرین و مشاهدین در روندهای مختلف انتخاباتی، متضمن برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و همه شمول است. ناظرین و مشاهدین می‌توانند با نظارت دقیق از روند برگزاری انتخابات، نه تنها مانعِ تقلب و جرایم انتخاباتی گردند، بلکه از این طریق منازعات پسا انتخاباتی را نیز کاهش می‌دهند. ناظرین و مشاهدین انتخاباتی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعتبارنامه دریافت می‌کنند، دارای مسوولیت‌ها و مکلفیت‌های آتی می‌باشند:

الف. ناظرین و مشاهدین داخلی

ناظرین داخلی که از سوی احزاب سیاسی و کاندیدان مستقل جهت نظارت از روند انتخابات معرفی می‌شوند، براساس قانون انتخابات، دارای حقوق و مکلفیت‌های ذیل می‌باشند:

 • کسب اعتبارنامه از کمیسیون و دسترسی به معلومات مطابق طرزالعمل‌ مربوط.
 • نظارت از تخصیص و انتقال مواد انتخاباتی، بازشدن مراکز و محلات رای‌دهی، جریان رای‌دهی شمارش آرا، درج نتایج در فورم، قرار دادن فورم نتایج در خریطه‌ی مخصوص، محلات نگهداری مواد انتخاباتی، بازشماری آرا، محل دریافت خریطه‌های مخصوص (انتک) و مرکز ملی جمع بندی آرا.
 • تقدیم اعتراض یا شکایت از طرف ناظر به مرجع مربوط در صورت مشاهده‌ی تخلف و جرم انتخاباتی.
 • تهیه گزارش از روند انتخابات (و رعایت اصل واقعیت حین تهیه گزارش) توسط مشاهد و درج شکایت توسط ناظر.
 • خودداری از شایعه پراگنی و ایجاد تشنج و رعایت سایر موارد پیش‌بینی شده در قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل‌های مربوطه.

ب. ناظرین و مشاهدین بین‌المللی

ناظرین و مشاهدین بین‌المللی حق دسترسی به معلومات در روند انتخابات را دارا بوده و می‌توانند در موعد معینه از روند انتخابات، طور بی‌طرفانه گزارش تهیه و آن را به کمیسیون، حکومت، نمایندگی دفتر ملل متحد و رسانه‌ها ارایه نمایند. ناظرین و مشاهدین بین‌المللی مکلف به رعایت احکام قانون انتخابات، سایر اسناد تقینینی نافذه و طرزالعمل‌های مربوط بوده و حق اعتراض و شکایت را به کمیسیون شکایات انتخاباتی دارند.

نکات ضروری:

 • هرگاه ناظر و مشاهد حین شمارش آرا حاضر نباشد، مسوول مرکز رای‌دهی به شمارش آرا اقدام نموده و عدم حضور ناظر و مشاهد را در ژورنال ثبت نماید. در این حالت آرای محل زمانی معتبر شمرده می‌شود که شکایت در مورد آن درج نگردیده باشد.
 • هیچ شخص، حق ندارد ناظر و مشاهد را از محل رای‌دهی و شمارش آرا خارج نماید، مگر اینکه شمارش آرا صورت گرفته و صندوق‌های رای‌ مهر و لاک گردیده باشد.
 • ناظرین و مشاهدین می‌توانند در صورت مشاهده‌ی موارد آتی، اعتراض کنند: واجد شرایط نبودن رای‌دهنده، نبود تصدیق ثبت‌نام در پشت تذکره‌ی رای‌دهنده، عدم مطابقت تصدیق ثبت‌نام رای‌دهنده با خود شخص و رای‌دادن دوباره. اعتراض زمانی مطرح شده می­تواند که فرد، ورق رای‌ را قبل از انداختن در صندوق رای­دهی به دست آورده باشد. در صورتی‌که برای رفع تشویش ناظرین و مشاهدین از سوی مسوولان محل رای‌دهی اقدامات قناعت‌بخش صورت نگیرد، ناظرین و مشاهدین می‌توانند اعتراض خویش را در دفاتر ولایتی کمیسیون و کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت نمایند.

محدودیت­ها:

 • ناظرین و مشاهدین نمی­توانند در روند انتخابات در باره‌ی رای­دهی و سرّی بودن رای کسی دخالت کنند. آنها نباید به دریافت امور شخصی رای­دهندگان تلاش کنند. همچنان، آنها نمی‌توانند در امور اجرایی انتخابات دخیل باشند و یا با رای­دهندگان در زمینه‌ی رای­دهی همکاری کنند. اگر تعداد ناظرین ومشاهدین در یک محل نگنجد مدیر مرکز یا رئیس محل می­تواند آنها را به نوبت اجازه‌ی حضور به داخل محل رای­دهی بدهد.
 • در جریان انتخابات و شمارش آرا، تنها ناظرین زن می­توانند به مراکز و محلات مربوط به زنان حضور داشته باشند.
 • کمیسیون مستقل انتخابات می­تواند درصورت نقض اصول رفتار، اعتبار نامه‌ی حزب سیاسی یا نهاد مشاهد و یا کارت­های شناسایی ناظرین و مشاهدان را باطل اعلام نماید.

برای دریافت معلومات بیشتر در باره حقوق و مکلفیت‌های ناظرین و مشاهدین به شماره‌ی ۱۹۰ تماس بگیرید و یا به قانون انتخابات و لایحه مربوطه در وب‌سایت کمیسیون (www.iec.org.af)مراجعه نمایید.

برگه‌ی معلوماتی شماره ۸

شبکه‌های اجتماعی و ویب‌سایت های مرتبط