انتخابات ۱۳۹۸

تصاویر

خانم حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات

خانم حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات  

محترم سید عصمت الله "مل" معاون کمیسیون مستقل انتخابات

محترم سید عصمت الله  

محترم مسافر قوقندی منشی و کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

محترم مسافر قوقندی منشی و کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

محترم مسافر قوقندی فرزند مرحوم محمد رحیم بتاریخ ۲۴/عقرب/۱۳۶۱ هجری شمسی مطابق ۱۶/نوامبر/۱۹۸۲ میلادی در ولایت کابل در یک خانواده روشنفکر و متدین دیده به جهان گشوده است، ایشان متأهل بوده و دارای چهار فرزند می‌باشد.

موصوف تعلیمات ابتدائیه خود را در لیسه فامیلی های ریشخور کابل، دوره متوسط را در لیسه شهید بلخی در ولایت بلخ و دوره لیسه خود را به سال ۱۳۷۸ در لیسه ابن یمین ولایت جوزجان موفقانه به درجه اعلی به اتمام رسانیده اند.

محترم قوقندی در سال ۱۳۸۰ با روی کار آمدن حکومت جدید از طریق پروسه امتحان کانکور شامل فاکولته حقوق و علوم سیاسی پوهنتون بلخ گردیده اما مشکلات مالی، اقتصادی و چالش های روزگار مجال ادامه تحصیل را بعد از مدت دو سال برای موصوف نداد.

مسافر مأیوس و محزون نگردیده با دشواری های زنده گی دست و پنجه نرم کرده در پهلوی آنکه کار مینمود بار دیگر بنابر ذوق و علاقه ای خاص که در فراگیری علم و دانش داشت در پروسه امتحان کانکور بخت آزمائی کرده و در فاکولته علوم اجتماعی پوهنتون کابل راه یافته وی در سال ۱۳۹۲ از فاکولته علوم اجتماعی پوهنتون کابل (از بخش شبانه) به درجه کدر فارغ گردید. و به تعقیب آن محترم قوقندی در سال ۱۳۹۴ برنامه ماستری خود را در بخش تساوی جندر در پوهنتون کابل آغاز و در سال ۱۳۹۶ موفقانه به پایه اکمال رساند.

 محترم  قوقندی منشی و کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات  دارای تجربه 12 ساله در پست های مختلف دولتی و رسانه ها میباشد.

- از سال ۱۳۸۶ الی ۱۳۸۸ بحیث کارمند/ مامور روابط عامه ریاست روابط بین الملل وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین 

- از ۱۳۸۸ الی ۱۳۹۰ منحیث خبرنگار تلویزیون نگاه

- از سال ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۲ بحیث خبرنگار و پرودیوسر خبر های اقتصادی تلویزیون آریانا

و  از سال ۱۳۹۲ الی ۱۲/حوت/۱۳۹۷ بصفت رئیس اطلاعات و ارتباط عامه و سخنگوی وزارت صنعت و تجارت ایفای وظیفه نموده اند.  قابل یادآوریست که موصوف در بخش های فوق الذکر بالترتیب دست آورد های زیادی داشته و باعث تغییرات چشمگیری در بخش های مربوطه گردیده است.

البته محترم مسافر قوقندی در انتخابات های گذشته ریاست جمهوری, پارلمانی و شورا های ولایتی  منحیث مشاهد فعال اشتراک نموده و بصورت جدی و بی طرفانه بخاطر تأمین شفافیت در پروسه های انتخاباتی و حمایت از دموکراسی به گونه داوطلبانه کار و نظارت نموده است.

 محترم قوقندی در سال ۱۳۹۶ از جانب جلالتمآب رئیس جمهور اسلامی افغانستان با تفویض مدال میر مسجدی خان مورد تقدیر قرار گرفته است و در جریان دوره های کار و فعالیت شان از سوی نهاد های مختلف ایضأ تقدیر نامه های زیادی را کسب نموده اند. و در این اواخر محترم مسافر قوقندی به رویت قانون جدید انتخابات و از طریق انتخابات نامزدان ریاست جمهوری انتخابات سال ۱۳۹۸ در ارگ ریاست جمهوری با کسب بیشترین آرأ و به اساس فرمان شماره (۱۵۵) مورخ 12/12/1397 مقام عالی ریاست جمهوری در زمره ای کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات بحیث کمیشنر تعین گردید و در انتخابات داخلی این کمیسیون با توافق کل آراء منحیث منشی نیز برگزیده شد.

محترم اورنگ زیب کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

محترم اورنگ زیب کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات  محترم اورنگ زیب فرزند محمد حسن در ۱۰ حمل سال ۱۳۵۸ خورشیدی در یک خانواده متدین در ولایت پکتیا متولد شد. 

ایشان تحصیلات متوسطه و ثانوی را در لیسه شیرخان ولایت کندز به اتمام رسانید و در سال 1382 از همین لیسه فارغ گردید. آقای اورنگ زیب پس از فراغت از لیسه و سپری نمودن امتحان کانکور در سال 1383وارد پوهنتون کابل شد و در سال 1386 از پوهنځی زراعت پوهنتون کابل به درجه عالی فارغ گردید.

آقای اورنگ زیب پس از تکمیل نمودن تحصیلات عالی از سال 1387/2/3 الی سال 1389/10/22 بحیث مدیر عمومی ترانسپورت وزارت تحصیلات عالی ایفای وظیفه نمود . موصوف از تاریخ 10/22/1389 الی 22/12/1390بحیث رئیس مالی و اداری ولایت پکتیکا توظیف گردید و بخاطر کارهای شایسته وی بار ها از سوی والی این ولایت مورد تقدیر قرار گرفته است. ایشان پس از دستاورد های زیاد در ولایت پکتیکا از طریق پروسه رقابت آزاد بحیث رئیس تهیه و تدارکات اداره از مستقل ارگانهای محل در کابل توظیف گردید و از سال 24/12/1390 الی 15/8/1392 در آنجا مشغول وظیفه بود . بتاریخ 18/8/1392 از طریق رقابت آزاد و بر اساس منظوری ریاست جمهوری بحیث معاون مالی و اداری دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات مقرر و ایفای وظیفه نموده است.

و در این اواخر محترم اورنگ زیب به رویت قانون جدید انتخابات و از طریق انتخابات نامزدان ریاست جمهوری انتخابات سال ۱۳۹۸ در ارگ ریاست جمهوری با کسب بیشترین آرأ و به اساس فرمان شماره (۱۵۵) مورخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۷ مقام عالی ریاست جمهوری در زمره ای کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات بحیث کمیشنر تعین گردید.

محترم محمد حنیف دانشیار کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

محترم محمد حنیف دانشیار کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات  محمدحنیف «دانشیار»، فرزند زوارشاه، در سال 1362 خورشیدی، در یک خانواده‌ی متدین و فرهنگی در منطقه‌ی مرادینه‌ی ولسوالی مالستان ولایت غزنی، دیده به جهان گشوده است. آقای دانشیار، دوره‌‌های ابتدائیه، متوسطه و لیسه را در لیسه‌ی عالی مرادینه‌ی ولسوالی مالستان ولایت غزنی با کسب درجه‌ی اعلی، به پایان رسانیده و پس از سپری نمودن موفقانه‌ی امتحان کانکور در سال 1384، در پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون کابل، شامل تحصیلات عالی گردید.

وی، در زمان تحصیل، ضمن فعالیت‌های گسترده‌ی اجتماعی و فرهنگی، به عنوان رئیس هیئت رهبری سازمان جنبش نوین افغانستان و رئیس کانون خدمتگذاران، اصلاحات و صلح (خاص) نیز فعالیت داشته است. وی، در سال 1387 خورشیدی، با کسب نمره‌ی عالی از رشته‌ی جامعه شناسی دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده‌ و اکنون نیز در حال تحصیل ماستری در رشته‌ی اداره عامه‌ی دانشگاه دنیا بوده و به دو زبان ملی (دری و پشتو) تسلط داشته و با زبان انگلیسی نیز آشنایی دارند.

آقای دانشیار، بیش از 5 سال (1392 – پایان 1397)، به عنوان سخنگو و رئیس اطلاعات و ارتباط عامه‌ی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر؛ 3 سال به‌حیث آمر نظارت و ارزیابی اداره ارگان‌های محلی؛ و 2 سال به عنوان مدیر عمومی پروژه‌ و مدیر مالی و اداری موسسه‌ی راه‌سبز با افتخار، ایفای وظیفه نموده است. وی، در پایان سال 1397، نامزد پُست کمیشنری کمیسیون‌ مستقل انتخابات شدند که با اخذ آرای لازم از سوی نامزدان ریاست جمهوری، به عنوان کمیشنر انتخاب گردید. اکنون، ایشان متعهدانه به عنوان کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات ایفای وظیفه می‌نمایند.

مهم‌ترین دستاوردهای ایشان در زمان تصدی پست‌های قبلی قرار ذیل‌ است:

  • طرح و تدوین پالیسی آگاهی عامه در خصوص مبارزه با مواد مخدر؛
  • طرح، تدوین و تطبیق استراتیژی‌های ارتباطات (داخلی، خارجی، حالات بحرانی - رسانه‌ای و جندر) بین سال‌های 1393-1397؛
  • طرح، تدوین و تطبیق برنامه‌ی هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر که پس از 1394، درج تقویم ج.ا.ا نیز شده است؛
  • جلب همکاری‌های مالی و تخنیکی دونرهای خارجی و مخصوصا دفتر آی ان ال ایالات متحده امریکا در خصوص مبارزه‌ی تبلیغاتی علیه مواد مخدر؛
  • ایجاد شبکه‌ی خبرنگاران ملی و محلی به منظور مبارزه‌ با مواد مخدر؛ و
  • ایجاد مکانیزم‌های موثر نظارتی برای نظارت از عملکرد ارگان‌های محلی در اداره مستقل ارگان‌های محل.

محترم مولانا عبدالله کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

محترم مولانا عبدالله کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات  

خانم رحیمه ظریفی کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات

خانم رحیمه ظریفی کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات  

خانم اویلن روبنسن کمیشنرخارجی کمیسیون مستقل انتخابات 

خانم اویلن روبنسن کمیشنربین المللی کمیسیون مستقل انتخابات   

محترم احمد اسحق حسن کمیشنرخارجی کمیسیون مستقل انتخابات

محترم احمد اسحق حسن کمیشنربین المللی کمیسیون مستقل انتخابات   آقای حسن یک شهروند کینیایی بوده، که به حیث وکیل مدافع و منشی در محکمه عالی کینیا وظیفه اجراء کرده، او ریاست کمیسیون انتخابات کینیا را نزدیک به هشت سال (2009 _2017) به دوش داشته; قبل از آن به حیث کمیشنر کمیسیون نظارت بر قانون اساسی کینیا (CKRC) و مشاور حقوقی UNDP سومالیا، برای پروژه تصویب قانون اساسی سومالیا خدمت کرده است. او در ساخت قوانین کشور خود، به خصوص قوانین مدنی نقش بسنده ای داشته و بیشتر از 25 سال تجربه حقوقی، قانونی، اداری و ملکی داشته. لیسانس خود را در رشته ی حقوق از پوهنتون نایروبی و فوق لیسانس خود را در رشته های حقوق از انستتیوت حقوق کینیا و اداره و مدیریت عامه از پوهنتون گالیلی از کشور اسراییل دریافت کرده است و تجربیات غنی انتخاباتی اعم از ملی و بین المللی را در پس منظر خود دارد. او به حیث رییس انجمن مراجع انتخاباتی (AAEA) گانا و شبکه ذی نفع انتخاباتی (CEN) لندن خدمت کرده و همچنان عضو بورد اجرایی و رییس کمیته نظارت و بازپرسی اتحادیه جهانی نهاد های انتخاباتی در سیول کشور کوریا بوده و انتخابات های کشورهای متعدد آسیایی، اروپایی، آسترلیایی و آمریکایی را نظارت کرده. او همچنان مسوول ماموریت اتحادیه آفریقا برای نظارت از انتخابات سال 2011 نایجیریا، مشاهد ماموریت EISA برای انتخابات 2012 گانا، مشاهد ماموریت IGADS برای انتخابات 2016 دجی باتی بوده. او جوایز متعدد ملی و بین المللی را در رابطه به کارهای انتخاباتی خود دریافت کرده، در سال 2013 جایزه انتخاباتی ICPS و در سال 2016 جوایز متعددی را از رییس جمهور کینیا به منظور حل منازعات و مدیریت انتخابات در یافت کرد.